Jesteś zagranicznym wierzycielem? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze od polskiej firmy w upadłości – krok po kroku, z pomocą doświadczonego prawnika.
Jak zagraniczny wierzyciel może odzyskać dług od polskiej firmy w upadłości – poradnik i pomoc prawnika z Polski
Gdy polska firma ogłasza upadłość, a jej kontrahentem była zagraniczna firma lub osoba fizyczna spoza Polski, pojawia się pytanie: czy i jak można odzyskać swoje pieniądze? Ten poradnik wyjaśnia krok po kroku, co powinien zrobić zagraniczny wierzyciel, aby skutecznie zgłosić wierzytelność w postępowaniu upadłościowym w Polsce – oraz kiedy warto skorzystać z pomocy polskiego prawnika.
Tak. Polskie prawo upadłościowe nie wyklucza wierzycieli zagranicznych. Każda firma lub osoba, która posiada niezapłacone faktury, pożyczki lub inne roszczenia wobec polskiego podmiotu, może wziąć udział w postępowaniu upadłościowym.
Zazwyczaj wierzyciele zarówno z polski jak i z zagranicy dowiadują się o upadłości kontrahenta z Polski od syndyka. Polski syndyk zawiadamia o upadłości tych wierzycieli, których adresy są znane na podstawie ksiąg upadłej firmy.
✅ Minimalnym wymogiem odzyskania pieniędzy od polskiej firmy w upadłości jest zgłoszenie wierzytelności w odpowiednim terminie, we właściwej formie i języku polskim.
Zanim podejmiesz działania, upewnij się, że dłużnik faktycznie ogłosił upadłość:
Krok 1: Ustal termin
Jaki jest termin na zgłoszenie wierzytelności? Masz zazwyczaj 30 dni od obwieszczenia o upadłości w KRZ, by zgłosić wierzytelność bez dodatkowych kosztów. Złożenie zgłoszenia w terminie jest kluczowe.
Jakie są konsekwencje niezgłoszenia wierzytelności w terminie? Wierzyciele, którzy zgłoszą wierzytelności po terminie, mogą mieć trudności z odzyskaniem swoich pieniędzy, ponieważ w pierwszej kolejności pieniądze dostaną wierzyciele, którzy zgłosili wierzytelność przeciwko polskiemu bankrutowi w terminie. Wierzyciel z zagranicy powinien ponadto pamiętać, że powinien zgłosić swoją wierzytelność do momentu, w którym nie został zatwierdzony ostateczny plan podziału funduszy masy upadłości, albowiem zgłoszenie wierzytelności, które wpłynie po zatwierdzeniu ostatecznego planu podziału, pozostawia się bez rozpoznania.
Krok 2: Jakie dokumenty potrzebne są do zgłoszenia wierzytelności?
Krok 3: W jaki sposób zgłosić wierzytelność?
Złóż zgłoszenie przez KRZ
Zgłoszenia wierzytelności nieodpowiadające wymogom polskiego prawa zostaną zwrócone składającym zgłoszenie. Wymogi prawne ustala ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe.
Wierzyciel, który zgłosił wierzytelność po upływie terminu wyznaczonego do zgłaszania wierzytelności, ponosi zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego wynikłe z tego zgłoszenia, nawet jeżeli opóźnienie powstało bez jego winy, w wysokości stanowiącej równowartość 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, chyba że zgłoszenie wierzytelności po upływie terminu jest wynikiem dokonania przez syndyka korekty deklaracji lub innego tego typu dokumentu obejmującego rozliczenie.
Dla zagranicznych wierzycieli to zdecydowanie zalecane. Polski system upadłościowy ma rygorystyczne procedury, zgłoszenie wierzytelności w aktualnym stanie prawnym możliwe jest online i wymaga posiadania elektronicznej tożsamości, w tym polskim danych identyfikacyjnych, natomiast błędy formalne (np. nieprawidłowy formularz, brak podpisu elektronicznego) mogą skutkować odrzuceniem zgłoszenia.
Prawnik pomoże:
Wszystkie czynności odbywają się zdalnie, wierzyciel z zagranicy nie musi przyjeżdżać do Polski. Warto zaznaczyć, że zgłoszenie wierzytelności w Polsce jest dobrowolne, ale aby wierzyciel mógł uczestniczyć w podziale masy upadłościowej polskiego bankruta, musi dokonać tego w odpowiednim terminie i w odpowiedniej formie.
Adwokat z Polski pomoże w prawidłowym przygotowaniu dokumentów, złożeniu wierzytelności oraz reprezentowaniu interesów wierzyciela przed polskim sądem i syndykiem w sprawie o upadłość i bankructwo firmy z Polski.
Niestety nie zawsze. W postępowaniu upadłościowym długi są zaspokajane z majątku dłużnika, według kolejności ustawowej. Zgodnie z polskim prawem, nie można wszcząć postępowania upadłościowego, jeśli bankrut z Polski nie posiada w ogóle majątku.
Wierzyciel może otrzymać:
Podsumowanie
Zgłoszenie wierzytelności przez zagranicznego wierzyciela w Polsce jest jak najbardziej możliwe – ale wymaga znajomości lokalnych przepisów i terminów. Pomoc doświadczonego prawnika może zdecydować o tym, czy odzyskasz należności, czy stracisz je bezpowrotnie.
💼 Potrzebujesz pomocy prawnej? Zaufaj doświadczeniu dr adwokat Joanny Susło
Jeśli chcesz odzyskać pieniądze od polskiej firmy, która ogłosiła upadłość, skontaktuj się z dr adwokat Joanną Susło – specjalistką w zakresie odzyskiwania wierzytelności od bankrutujących firm w Polsce. Posiada wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu zagranicznych wierzycieli, w tym firm i osób prywatnych z Europy, które straciły środki w wyniku upadłości polskiego kontrahenta. Dr Susło oferuje kompleksową obsługę prawną w języku angielskim i francuskim, prowadzi sprawy w całej Polsce, a jej kancelaria specjalizuje się w międzynarodowych postępowaniach upadłościowych, egzekucji należności, a także doradztwie dla firm poszkodowanych przez polskich bankrutów. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy i zwiększ swoje szanse na skuteczne odzyskanie długu.
adw. dr Joanna Susło
E-mail: [email protected]
Tel. WhatsApp 24/7: + 48 668 841 99
SOS-Legal-Law-Firm