Brak płatności w usługach transportowych – dlaczego szybki udział adwokata jest kluczowy?

Prawo transportowe, Windykacja należności transport, Brak płatności za transport, Adwokat transportowy, Prawnik dla firm transportowych, Odzyskiwanie długów transport, Wezwanie do zapłaty transport, Sądowe dochodzenie należności, Umowy w transporcie, Problemy z płatnościami transport, Kancelaria transportowa, Spory w branży transportowej, Opóźnienia w płatnościach transport, Prawna ochrona przewoźnika, Zabezpieczenie płatności transport.

W branży transportowej jednym z najczęstszych problemów jest brak terminowych płatności za wykonane usługi. Firmy transportowe, zarówno te małe, jak i duże, często borykają się z opóźnieniami w regulowaniu należności przez kontrahentów, co może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych. W takiej sytuacji szybka interwencja adwokata może okazać się kluczowa dla zabezpieczenia interesów przedsiębiorcy.

Przyczyny problemu

Nieuregulowane płatności w transporcie mogą wynikać z różnych powodów, w tym:

  • Problemy finansowe kontrahenta – firmy mogą mieć trudności finansowe, które powodują zaległości w płatnościach.
  • Zaniedbania i brak organizacji – niektóre przedsiębiorstwa nie przykładają wagi do terminowego regulowania zobowiązań.
  • Celowe opóźnienia – część podmiotów wykorzystuje opóźnienia w płatnościach jako strategię finansową, zatrzymując gotówkę na dłużej i liczą, że firma która np. wykonała zlecenie transportowe nie zmieści się w terminie dochodzenia należności, a tym samym jej roszczenie ulegnie przedawnieniu. Niekiedy brak płatności może wynikać z oszukańczego procederu działania, o czym szerzej tutaj.
  • Spory dotyczące realizacji usługi – niektórzy kontrahenci próbują uniknąć płatności, powołując się na rzekome nieprawidłowości w wykonaniu zlecenia.
  • Krajowe i międzynarodowe przepisy prawa – tylko adwokat fachowo doradzi, jakie przepisy prawa należy stosować w konkretnym przypadku, a duża część zleceń transportowych ma wymiar międzynarodowy. Na przykład jeśli miejsce załadunku towaru i miejsce dostawy znajdowały się w dwóch różnych krajach (Francja – Polska), w sprawie stosuje się przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) i Protokół podpisania, sporządzone w Genewie 19 maja 1956 r. (Dz. U. z 1962 r. Nr 49, poz. 238 ze zm.), zwanej dalej Konwencją CMR. Zgodnie z brzmieniem jej art. 1 ust. 1, niniejszą Konwencję stosuje się do wszelkiej umowy o zarobkowy przewóz drogowy towarów pojazdami, niezależnie od miejsca zamieszkania i przynależności państwowej stron, jeżeli miejsce przyjęcia przesyłki do przewozu i miejsca przewidziane dla jej dostawy, stosownie do ich oznaczenia w umowie, znajdują się w dwóch różnych krajach, z których przynajmniej jeden jest krajem umawiającym się. Zarówno Rzeczypospolita Polska, jak i Republika Francuska są sygnatariuszami Konwencji CMR, a przewóz był wykonywany był pojazdem w rozumieniu art. 1 ust. 2 Konwencji CMR.

Konsekwencje dla firm transportowych

Brak terminowych płatności może prowadzić do poważnych problemów finansowych dla przedsiębiorstw transportowych, w tym:

  • Problemy z płynnością finansową, co może skutkować trudnościami w regulowaniu własnych zobowiązań.
  • Konieczność zaciągania kredytów i pożyczek w celu utrzymania działalności.
  • Przestoje w działalności spowodowane brakiem środków na paliwo, wynagrodzenia dla kierowców czy serwisowanie pojazdów.
  • Ryzyko bankructwa w skrajnych przypadkach.

Dlaczego szybkie działanie adwokata jest istotne?

W przypadku problemów z odzyskaniem należności, szybka interwencja prawnika może znacząco zwiększyć szanse na skuteczne rozwiązanie sprawy. Oto kilka powodów, dla których warto skonsultować się z adwokatem jak najszybciej:

  1. Szybka windykacja należności – profesjonalny adwokat może natychmiast podjąć działania windykacyjne, co zwiększa szanse na odzyskanie pieniędzy bez konieczności wchodzenia na drogę sądową.
  2. Profesjonalne wezwania do zapłaty – adwokat sporządzi odpowiednie wezwania do zapłaty, które często działają bardziej skutecznie niż standardowe monity.
  3. Negocjacje z dłużnikiem – prawnik może podjąć próbę polubownego rozwiązania sprawy, co może przyspieszyć płatność. Warto rozważyć mediację.
  4. Reprezentacja w sądzie – jeśli konieczne będzie postępowanie sądowe, adwokat może przygotować i prowadzić sprawę, co zwiększa szanse na uzyskanie korzystnego wyroku.
  5. Zabezpieczenie interesów firmy – doświadczony prawnik może doradzić, jak skutecznie zabezpieczać przyszłe transakcje, np. poprzez odpowiednie umowy, weksle czy gwarancje bankowe.

Przedawnienie w zleceniach transportowych

Roszczenia transportowe mają bardzo krótkie terminy przedawnienia, niektóre przedawniają się nawet w terminie 6 miesięcy, dlaczego ważne jest szybkie podjęcie działania przeciwko dłużnikowi.

Termin przedawnienia roszczeń dochodzonych na podstawie Konwencji CMR został określony w jej art. 32 ust. 1, który stanowi, że roszczenia, które mogą wyniknąć z przewozów podlegających niniejszej Konwencji przedawniają się po upływie jednego roku. Jednak w przypadku złego zamiaru lub niedbalstwa, które według prawa obowiązującego sąd rozpatrujący sprawę uważane jest za równoznaczne ze złym zamiarem, termin przedawnienia wynosi trzy lata. Przedawnienie biegnie – we wszystkich innych przypadkach, poza przypadkami zaginięcia przesyłki, uszkodzenia albo opóźnienia dostawy – począwszy od upływu trzymiesięcznego terminu od dnia zawarcia umowy przewozu. Postanowienia art. 32 CMR regulują kwestię przedawnienia roszczeń wynikających z przewozów podlegających Konwencji w odniesieniu do terminów przedawnienia, momentu rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia, jego zawieszenia na skutek wniesionej reklamacji oraz skutków przedawnienia. W zakresie tym nie można zatem stosować przepisów prawa wewnętrznego. Dla stosowania regulacji przyjętych w art. 32 CMR nie ma zatem znaczenia, czy dochodzone roszczenia znajdują swoją podstawę prawną w postanowieniach Konwencji, czy też innych aktach prawa międzynarodowego lub wewnętrznego, o ile źródłem tego roszczenia jest umowa przewozu podlegająca Konwencji. Za takim rozumieniem postanowienia art. 32 ust. 1 CMR przemawia zarówno jego wykładnia gramatyczna, jak i konieczność jednolitego i autonomicznego stosowania Konwencji (zob. D. Ambrożuk, Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego. Komentarz, teza 1 do art. 32, stan prawny na 2014, Lex oraz powołaną tam literaturę i orzecznictwo).

Jak podkreślił Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie  w wyroku z dnia 12 października 2018 r. (sygn. akt VII C 1257/18), podstawowym terminem przedawnienia wynikającym z art. 32 ust. 1 Konwencji CMR jest termin roczny, którego bieg rozpoczyna się od momentów wskazanych w tym postanowieniu. Obok terminu rocznego w Konwencji przewidziano także termin trzyletni, który znajduje zastosowanie w przypadku wystąpienia tzw. winy kwalifikowanej, tj. złego zamiaru lub niedbalstwa, które według prawa obowiązującego w miejscu prowadzenia sprawy sądowej uważane jest za równoznaczne ze złym zamiarem. Jeżeli prawem tym będzie prawo polskie, trzyletni termin przedawnienia znajdzie zastosowanie, gdy stronie, wobec której dochodzone jest roszczenie, można zarzucić winę umyślną lub rażące niedbalstwo. Wina umyślna zachodzi wówczas, gdy sprawca bezprawnego czynu chce wyrządzić szkodę ( dolus directus) lub co najmniej świadomie godzi się na jej wyrządzenie ( dolus eventualis) . Działaniu lub zaniechaniu sprawcy można zatem przypisać zły zamiar, chęć szkodzenia lub świadomość, że określone działanie lub zaniechanie może wyrządzić szkodę, i akceptowanie tego stanu rzeczy. Przez rażące niedbalstwo rozumie się, w prawie zobowiązań, Rażące niedbalstwo zachodzi w przypadku przekroczenia podstawowych, elementarnych zasad ostrożności czy też ogólnie prawidłowego zachowania się w danej sytuacji (D. A., Komentarz, teza 4 do art. 32 oraz powołaną tam literaturę oraz wyrok z dnia 15 marca 2006 r., I ACa 48/06, OSAB 2006, nr 1, poz. 21

Jak zapobiegać problemom z płatnościami?

Aby uniknąć problemów związanych z brakiem płatności, warto stosować kilka podstawowych zasad:

  • Weryfikacja kontrahentów – sprawdzenie wiarygodności finansowej zleceniodawcy przed podjęciem współpracy np. w bazie Białej listy podatników VAT, Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w CEIDG.
  • Sporządzanie precyzyjnych zapisów w zleceniu transportowym – dobrze przygotowana umowa zabezpiecza interesy firmy i określa jasne zasady współpracy.
  • Bieżące monitorowanie terminów płatności – regularna i rzetelna kontrola zobowiązań pozwala na szybkie reagowanie na zaległości i przypominanie kontrahentowi o wystąpieniu zaległości. W przypadku braku płatności, pomimo licznych monitów, można rozważyć założenie sprawy w E-Sądzie.
  • Ubezpieczenie należności – polisy ubezpieczeniowe mogą chronić przed skutkami niewypłacalności kontrahentów, lecz co do zasady są bardzo kosztowne.

Podsumowanie

Brak terminowych płatności w usługach transportowych to poważne zagrożenie dla firm z tej branży. Szybkie podjęcie działań prawnych i współpraca z adwokatem mogą znacząco zwiększyć szanse na odzyskanie należności oraz uniknięcie długotrwałych problemów finansowych. Dlatego każda firma transportowa powinna mieć sprawdzonego prawnika, który pomoże w skutecznym dochodzeniu swoich praw.

adw. dr Joanna Susło

E-mail: [email protected]

Tel. WhatsApp 24/7: + 48 668 841 990

SOS-Legal-Law-Firm

Prawo transportowe, Windykacja należności transport, Brak płatności za transport, Adwokat transportowy, Prawnik dla firm transportowych, Odzyskiwanie długów transport, Wezwanie do zapłaty transport, Sądowe dochodzenie należności, Umowy w transporcie, Problemy z płatnościami transport, Kancelaria transportowa, Spory w branży transportowej, Opóźnienia w płatnościach transport, Prawna ochrona przewoźnika, Zabezpieczenie płatności transport.

Skontaktuj się ze mną

Skontaktuj się z kancelarią prawną SOS Legal

SOS Legal
Suslo Optimal Solution
adw. dr Joanna Susło, mediator
Zachęcamy do kontaktu przez e-mail lub telefon
E-mail: [email protected]
Mobile WhatsApp: + 48 668 841 990
NIP: 8943005512
REGON: 380671665